למה תוכי? קלף התוכים

בעלי חיים מייצגים ארכיטיפים משמעותיים וחשובים. התוכים הם חלק מבעלי החיים המייצגים את בעלי הכנף. יכולת התעופה שלהם מביאה עמה באופן השלכתי, היבטים ותכנים חינוכיים טיפוליים העוסקים בעולם החופש, ביכולות , ברצונות ובמשאלות כמוסות כמו:

המפגש עם בעלי חיים והקשר הבלתי אמצעי איתם, מאפשר להביא את עולם התוכן של הנעזר ושיח דרך התבוננות השלכתית.
למפגש עם מחלקת העופות בכלל ועולם התוכים בפרט משמעות גדולה ביצירת  קשר ותקשורת המעודדים דיאלוג או שיח פנימי.
בעלי חיים מייצגים ארכיטיפים משמעותיים וחשובים ראה: יונג ואחרים
התוכים הם חלק מבעלי החיים המייצגים את בעלי הכנף.
יכולת התעופה שלהם מביאה עמה באופן השלכתי, היבטים ותכנים חינוכיים טיפוליים העוסקים בעולם החופש, ביכולות , ברצונות ובמשאלות כמוסות כמו: לעוף למקומות בהם חפצים, להיות או לגלות, את ההימנעות מלהיות במקומות מסוימים או במצבים מסוימים במובנים הרגשיים והפיסיים.
ההסתכלות על התוכי ויצירת הקשר איתו מאפשרים את הפעלת הדמיון ואת היצירתיות למקומות בהם רוצים להיות ולהרגיש ובמקומות בהם לא חפצים להיות ולהרגיש.

  • אפשר שנרצה לעוף לאיזה מקום
  • אפשר שנרצה לעוף מאיזה מקום….

נעזר המחזיק תוכי, מרגיש את ההסתכלות הארכיטיפית שהוזכרה ומהסתכלות זו עולה ומשתקף  עולם התוכן הפנימי שלו במעגלי החיים השונים להם הוא שייך ובהם נמצא.
 היד והכתף של הנעזר מהווים עבור התוכי משאב יציבות ומנוחה ובאופן השלכתי ,מביא אותו לשיח על העולמות היציבים והבטוחים שלו או לחילופין, מביא איתו את חוסר היציבות וחוסר המנוחה בו שרוי. מקום זה מאפשר יכולת להציף רגשות ללא חסמים כיון שהשיח הוא לכאורה על התוכי.
 
"התוכי מטפס לי על הכתף גבוה כי הוא רוצה להיות מלך".כך אומר בני. נער בגיל ההתבגרות המזוהה כאגרסיבי ואימפולסיבי ונעדר וויסות התנהגותי. פה המקום לגעת בתחושת המלך, במשמעות של להיות גבוה ויציב בשיח על הניקור העדין של התוכי. בדיאלוג בין ניקור לניכור, בתגובותיו התקשורתיות הקשבה לשריקתו והשפעת  טונציית הדיבור אליו.
סביר להניח ,כי קול שקט יביא תגובה שקטה של התוכי.
רעש וצעקות יביאו איתם חוסר שקט אצל התוכי ואפשר להתבונן על זה ולשוחח על שרואים.
שריקה ייתכן ותביא תגובה של שריקת התוכי בעיקר אם מתרגלים איתו וחוזרים על תבניות קוליות דומות.
מגע אצבע לבית החזה של התוכי תביא בדרך כלל את עלייתו לאצבע .ההתנהגות תהיה צפויה ככל שהאימון והתרגול יחזרו על עצמם.

קלף התוכים
התוכים

דרך היות הנעזר בתפקיד ״ענף״ המהווה מנוחה ויציבות לתוכי, ניתנת לו באופן כמעט מיידי, תחושת משמעות, חשיבות והעצמת הערך העצמי ותחושת :"אני יכו", "אני נותן טוב"… תחושות אלה יוצרות התנסות המותירה חוויית הצלחה ורצון לחזור ולשחזר אותה.

בנוסף לאילו, יש חשיבות גדולה לעבודה עם תוכים תוך היותם מביאים את המקום העדין מבחינת תפקוד מוטורי. תנועות גסות יביאו את התרחקותו של התוכי או את תוקפנותו.
די בהושטת אצבע לבית החזה בכדי לקבל תגובה חיובית.
לתוכי יכולת למידה טובה וניתן לתרגלו ולאמנו לחזור על קולות וצלילים. ניתן אף ללמד אותו בהוראות פשוטות וחוזרות לעשות פעילויות בעיקר כאלה בהן יש התניה ״שכדאית״ לתוכי. כמו: ״תוריד את הראש״ כלימוד ההתניה היא: ליטוף. התוכי והנעזר לומדים את הריטואל ואת ההתניה ושני הצדדים נשכרים.
הם לומדים ומלמדים אחד את השני כי בדרך של הקשבה לאחר מושגת המטרה.
הטיפול בתוכי דורש מגע רב ככל שניתן (כמו ליטוף או החזקה על הכתף או על היד, אצבע, ענף)  וזאת כדי שיתרגל אלינו ויהיה מוכן לשתף פעולה עם ליטופו.
יחד עם זאת ,מבחינת תחזוקה כללית, מזון ומים אין כל בעיה .
ניתן להשאיר כמות שתספיק למספר ימים.
הניקיון של הכלוב נעשה אחת לשבוע והתחזוקה פשוטה ואלמנטארית.
מומלץ בחום רב להכניס עבודה עם תוכי להפחתת אגרסיביות לחוויית גילוי רוך, שקט ועדינות ולפגישה עם תנועות קטנות ומוטוריקה עדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *