מתוך המרחב הטיפולי‎

מנחת הקבוצה : ענת קציר
תאריך: 27.11.13
מס' המפגש: 45
מנחות: ענת
מספר המשתתפים: 8 משתתפים

נושא המפגש: החנוכייה שלי (עפ"י הפעילות שפורסמה בפורום שחור ולבן).
מטרת המפגש: הבלטת נקודות האור שלנו ושל הסובבים אותנו לקראת ציון חג החנוכה
פעילות: חלוקת דף עם חנוכייה ריקה לכל אחד מהמשתתפים, אותו יש למלא בנקודות אור, פריסת קלפי תמונות בע"ח המספקות השראה לתכונות טובות בנו.

עיקרי ההתנהלות במפגש: הגעתי לאגף לבדי גם הפעם לא יכולתי להביא למשתתפים סרט והם התאכזבו מעט. הופתעתי שאחד המשתתפים החליט לחזור אלינו לקבוצה ובירכתי אותו על חזרתו. חילקתי לכל אחד דף עם חנוכייה ריקה, הם נבהלו שמא יצטרכו לצבוע ואמרתי להם שאין צורך לצבוע, אלא רק לכתוב היום. דיברנו על חג החנוכה כחג האורות, פרשתי על הרצפה תמונות של בע"ח והסברתי להם כי אני מבקשת מכל אחד להתבונן בתמונות ולבחור כמה תמונות המייצגות נקודות אור אצלו- תכונות חיוביות, חוזקות, כוחות...ביקשתי מהם לרכז תשע תכונות בהתאם למספר הנרות בחנוכייה. הם התקשו לבחור תמונות, רובם בחרו תמונה אחת. ראיתי שהם מתקשים למצוא נקודות אור בעצמם והחלטתי לגייס את הקבוצה לעזרה עבור כל אחד, על מנת שנמלא יחד את כל החנוכיות. לקחתי את הקלף שכל אחד מהם בחר כאיזושהי תכונה או כוח שהוא הכי מתחבר אליהם והחלטנו שנשים את זה בתור השמש בחנוכייה. לאחר מכן עברנו אחד אחד וכולם עזרו לו למלא את החנוכייה שלו. מידי פעם המשתתפים גם אמרו דברים חיוביים על עצמם, אך המרגש מכל היה לראות את החיבור והגיבוש שנוצר בקבוצה כאשר הם דיברו זה על זה. הייתה התגייסות גדולה מאד כדי לעזור לכל אחד למלא את החנוכייה שלו ונאמרו דברים יפים. הייתה אוירה מאד שמחה, המון הומור וצחוק, סיפרו סיפורים זה על זה והיה נראה כי קיימת היכרות טובה בין המשתתפים. שניים מהמשתתפים סירבו למלא את החנוכיות שלהם ויצאו מהחדר כשהגענו אליהם. השאר יצאו עם חנוכיות מלאות בדברים טובים שהקבוצה אמרה עליהם. בסיכום המפגש, שיקפתי להם על כמה היה נעים לשבת כאן ולשמוע את הדברים הטובים שהם אומרים אחד על השני, עד כמה ניכרת האוירה הטובה, הקבלה של כל אחד מהם בהמון אהבה וסבלנות. הם ציינו שגם הם מרגישים כך, שזו הקבוצה הכי מגובשת שיש, וגם החדשים ציינו כמה יפה קיבלו אותם וכמה נתנו להם מיד להרגיש שייכים. סיכמתי בקריאת שיר של אריק איינשטיין ז"ל- האור בקצה ותליתי אותו במועדון שלהם.

מחשבות ומסקנות לגבי המפגש ולגבי ההמשך: היה מפגש מאד מרגש, אני מרגישה כעת יותר מאי פעם כי הרכב הקבוצה הוא מוצלח, הקבוצה הגיעה למקום מגובש, חברי, מגוייס ומשתף. אני חשה תחושה גדולה של סיפוק בכל פעם שאני מעבירה שם פעילות וכולי תקווה שזה ימשיך כך. מה שמעט מצער אותי זו התחושה שקשה לי לתגמל אותם בפעילויות יותר חווייתיות ומיוחדות, בגלל חוסר של בע"ח ואף מקרן עבור צפייה בסרט. ההשתתפות שלהם היא קבועה וגדולה בכל שבוע ואני בהחלט מרגישה שיש מקום לתגמל אותם ולהעצים אותם במשהו מיוחד יותר...