פרויקט - דגים של תקווה

פרויקט "דגים של תקווה" צמח מתוך הרעיון כי לגידול דגים בזמן המאסר יש ערך ומשמעות חשובים ביותר עבור האסירה. הדגים מהווים עבור הנשים דברים רבים ומייצגים היבטים שונים, אותם אציג בהמשך. מזה כשלושה חודשים, אני נפגשת עם הבנות (מאגף א') אשר מגדלות דגים בחדרן. במפגשים אלו עולים תכנים רבים ומתגלה המשמעות הגדולה שיש לדגים אלו עבור האסירה המגדלת אותן.

 •  הדגים מהווים פעמים רבות תחליף לחבר או בן זוג. הם יכולים לייצג דמויות משמעותיות מהעבר כמו ההורים, הילדים שנותרו מאחור, או כל דמות אחרת. דרכם ובעזרתם, באופן השלכתי, נפתחת האפשרות לדבר על קשר עם האחר, יחסים בין אישים, יחסי תלות, יחסי כוח, חיים בזוג או ביחד וכו'.
 •  הדגים מהווים מקור לרגיעה, כאשר האסירה חשה עצב, כעס, תוקפנות, בדידות, היא מסתכלת בהם שוחים בשלווה באקווריום והדבר מרגיע אותה הן מבחינה פיזיולוגית והן מבחינה נפשית.
 • גידול הדגים, אינו דבר שמובן מאליו ולא כל אסירה מגדלת דגים בחדרה. עקב כך, חווה האסירה שכן מגדלת דגים העצמה, בטחון, חווית הצלחה, משמעות, אחריות.
 •  יש אסירות שהדגים מהווים עבורן סיבה לקום בבוקר, הן יודעות שיש מישהו שמחכה להן, שתלוי בהן, שאותו הן צריכות להאכיל, לבדוק מה שלומו, לנקות את מרחב המחייה שלו.
 •  הדגים יכולים להיתפס גם כשותפים לעונש ובכך להפיג מעט את תחושת הבדידות שמלווה את האסירה פעמים רבות. הדגים נמצאים גם הם, ללא בחירה, במקום סגור, ונתונים לצפייה ולהסתכלות 24/7 בדיוק כמו האסירה. אין להם (לדגים) פרטיות, הם חיים במרחב שקוף וגלוי לעיני כול, בדומה לחייהן של האסירות. יש אסירה המספרת כי היא מכסה לעיתים את האקווריום בווילון כדי שלא יראו ולא יסתכלו.   
 • הדגים מהווים גם כ"גשר לקשר", גידול הדגים בחדר מזמין שיח ואינטראקציה בין הבנות, מקשר ומחבר ביניהן. לדוג': אסירה היוצאת לחופשה, לדיון בבית המשפט, לבידוד או הפרדה, דואגת לכך כי אסירות אחרות מחדרה יטפלו בדגים, יאכילו אותם מידי יום וידאגו לניקיון האקווריום. הדבר מפתח תחושות של בטחון "יש לי על מי לסמוך" ו"יש מי רוצה לעזור לי".
 •  הדגים מכניסים חיות לחדר, הם מביאים עימם תנועה, צבעוניות (הדגים עצמם וקישוטי האקווריום) ומייצגים בעיניי אסירות מסוימות סימן למזל טוב, שפע, הצלחה.
 •  לפי קרל יונג, המים הם סימבול למעמקי הנפש ומייצגים תכנים לא מודעים, ואכן נוכחתי לדעת כי בזמן הצפייה בדגים, מגיעה לעיתים האסירה לתובנות ותהיות שונות.  
 •  דרך הדגים ניתן לדבר על נושא השקט. מה הדגים אומרים ללא מילים? איך ניתן להבינם?
 • ניתן לקחת את נושאים אלו לעולמה ולחייה של האסירה – מה השקט שלה? מתי בוחרת לשתוק ומתי לדבר? מי מקשיב לה? מתי לא שמעו את קולה? ועוד.
 •   דרך הדגים חווה האסירה את יכולת הבחירה, דבר שנשלל ממנה במידה רבה בכליאתה.

האסירה יכולה לבחור את מין הדג (זכר/נקבה), שמות הדגים, מיקום האקווריום, דרך הקישוט והעיצוב, זמן האכלה וכו', בעצם זה, ניתנות לה תחושות של שליטה ובחירה, תחושות שלרוב אינה חווה.

להלן מספר משפטים שנאמרו ע"י האסירות המגדלות דגים:

"הדגים מייצגים לי את העולם החופשי, הם יותר חופשיים מפרפר למרות שכלואים"
"אני קוראת להם ילדים"
"הם חוו שינוי וקושי מהמעבר (בין אגפים), אני חוששת שימותו"
"לדגים שלי קוראים חופש ושחרור"
"דגים זה סימן למשהו טוב, גם כשמופיעים בחלומות"
"אני שמה להם רק מים מינרליים"
"הדבר הראשון שאני רואה כשאני מתעוררת זה את הדגים, ואז אני נזכרת להאכיל אותם"
"קוראים לדגים שלי געגוע ותעתוע.... געגועים חזקים לעבר ותעתוע כי אין עקביות באופי שלי"
"תעתוע מת, פעם ראשונה שאני רואה דג מת... הוא ניסה לשרוד, ניסה להחזיק את עצמו בחיים, ראיתי את ההתדרדרות שלו"
"אני אזכר בך היום, כשאסתכל על הדג"
"האקווריום קטן, הוא מרגיש מחנק, זקוק לאקווריום גדול יותר"
"הוא רוצה לחיות, לא למות מהר, להזדקן בכבוד"
"קיבלתי אותם מאסירה אחרת אבל הם הילדים שלי"
"כשהם רואים אותי בבוקר הם שמחים ועושים בועות במים"
"אני מסתכלת על האקווריום ונרגעת, הם מורידים לי את הכעס"
"הם כמו שותפים לעבירה, לסוד"
"הם חיה מסכנה שלא יכולה לטפל בעצמה, אם אני לא אטפל בהם לא תהיה להם אפשרות לחיות"
"הוא התרגל לחיות לבד"
"הוא המשיך הלאה, לא היה לו אכפת מהמוות של געגוע"

לסיכום, ניתן לומר כי לדגים משמעות רבה עבור האסירה. יתרונות רבים טמונים בהם ובגידולם, הם מהווים מקור לכוח, רוגע, התבוננות, העצמה, בחירה, אחריות ועוד. לדעתי, יש חשיבות גדולה במתן דגש רחב יותר לפרויקט זה והעלאת מספרן של האסירות הלוקחות בו חלק.

דגים של תקווה

דגים שוברים שתיקה

נכתב ע"י דגנית ברביעי, 10/12/2014

פרויקט "דגים של תקווה" צמח מתוך הרעיון כי לגידול דגים בזמן המאסר יהיו ערך ומשמעות חשובים עבור האסירים המשתתפים בפרויקט וכי אלו יאיצו את התהליך התרפויטי מאחר והם מאפשרים לאסיר שיח פנימי והשלכתי, שכה נחוץ לו.
 

דגים של תקווה- רקע כללי

נכתב ע"י דגנית יערי בשלישי, 05/11/2013

הפרויקט החל לפני כשמונה שנים בכלא "אופק" לבני נוער. זו השנה השלישית בה הוא קיים בכלא "נווה תרצה" לנשים.
האסירות בכלא נמצאות בתנאי מחייה סגורים, סובלות מבדידות, חוסר חיונית ולעיתים רגשות אובדנות. גידול הדגים בתא מעניק לחייהןמשמעות, מפר בדידות ומעודד התגייסות, אחריות, התמדה- עזרה בעיצוב התנהגות. צפייה בדגים השוחים באקווריום מהווה בנוסף פעולה מרגיעה.כאשר הוכנס הפרוייקט ל"נווה תרצה", אסירת העולם ר' קיבלה דג קרב לגידול אישי. ר' קראה לדג שלה 'דינו' וניהלה אחרי יומן מעקב. היא התייחסה אל הדג כאל בעלה והעלתה על הכתב את מסכת חייה ואורח החיים בכלא.

כנס בינלאומי בתחום חדשנות התערבויות טיפוליות

נכתב ע"י דגנית יערי בשלישי, 05/11/2013

הנושא: דג מאחורי הסורגים
הדג כממיס את סורגי הנפש וכמתווך בין אם אסירה לילדיה
שירות בתי הסוהר בחר לקדם רעיון הקמת מרחבי פינות חי טיפוליות מתוך הבנה, שהמפגש עם בעל חיים בכלוב, מזמן התבוננות, למידה ודיאלוג של האוכלוסיות הכלואות ובמובנים סימבוליים נוצר ״דיאלוג בין הכלובים״. שיח מסוג זה, מעצים את יכולותיו של האדם הכלוא בתחומים שונים. בתהליך הטיפול בבעלי החיים אנחנו מזהים את התפתחות היכולות התפקודיות והמוטוריות של האוכלוסיות החלשות מקרב האסירים ומעודדים את ההתפתחות הרגשית ואת השינויים בדפוסי החשיבה וההתנהגות הנוצרים תוך כדי השיח וההתבוננות על עולם בעלי החיים.

דג מאחורי הסורגים

נכתב ע"י דגנית יערי בשני, 04/11/2013

כנס בינלאומי בתחום חדשנות  התערבויות טיפוליות
הנושא: דג מאחורי הסורגים- אם כלואה וילדיה
שירות בתי הסוהר בחר לקדם רעיון הקמת מרחבי פינות חי טיפוליות מתוך הבנה שהמפגש עם בעל חיים בכלוב, מזמן התבוננות, למידה ודיאלוג של האוכלוסיות הכלואות ובמובנים סימבוליים נוצר ״דיאלוג בין הכלובים״. שיח מסוג זה, מעצים את יכולות של האדם הכלוא בתחומים שונים.

דגים של תקווה

נכתב ע"י דגנית בחמישי, 11/04/2013

ה כותבת: הדג שאני (קטע קריאה ליום שיא 2013)

לאורך החיים אני דגה שמעדיפה לשחות עם ובתוך החברה, בכלא אני דגה שבוחרת לחיות רוב הזמן לבד.
אני דגה גדולה, זהובה, שרוצה לחיות את החיים עד תום. שואפת לחיים נורמטיביים, בריאים ובעיקר לחיים ללא סמים.