פחד ומסוכנות – קלף של חיה שנטרפה

תודה ליעל בידרמן על השיתוף והעבודה! 
שאלתי את המשתתפים האם הם זוכרים על מה דיברנו בשבוע שעבר. ג' אמר שדיברנו על דברים שמרגשים אותנו. פ' הזכירה להם שדיברנו על בעלי החיים הכי מסוכנים בטבע, הכתבה שהבאתי להם. הבאתי איתי היום קלפי תמונות שחור ולבן של בעלי חיים וביקשתי מהם שיסדרו את בעלי החיים מהכי מסוכן להכי פחות מסוכן. היו מרוכזים במשימה, סה"כ הצליחו לשבץ פחות או יותר בצורה נכונה וטובה, במקומות בהם הם חשבו שבעל חיים הוא מסוכן יותר או פחות ממה שהוא אז חידדתי באופן תיאורטי. אחד המשתתפים שאל מה זה צמחוני, אני ופ' הסברנו להם מה ההבדל בין טבעוני וצמחוני, עשיתי להם על הלוח כמו משחק שבו הם צריכים לומר אילו מאכלים אוכלים צמחוניים והם אלו דברים שמותר לטבעוניים לאכול.
בסוף הפעילות שאלתי אותם אם יש בעלי חיים שהם מפחדים מהם בתמונות ששמנו וזרקו כל מיני בעלי חיים שהם לא היו רוצים לפגוש כמו הנמר, האריה ועוד. שאלתי אותם מה לגבי בני אדם, האם גם הם חיות? ס' אמר בתוקף שלא, בני אדם זה בני אדם. מ' אמר שגם אלוהים הפריד יום בשביל בני האדם וברא אותם בנפרד. אחד המשתתפים אמר שהם לא יכולים ללמוד כמו בני אדם, שאלתי אותם אז איך הם לומדים לצוד, איך הם יודעים מתי ואיך לחזר ולהביא ילדים, איך יודעים ממי לברוח? מ' אמר שזה אינסטינקטים, זה לא באמת למידה, אז סיפרתי להם על מחקר שנעשה בקופים שחיים על אי וניזונים מבטטות שיש בתוך היער ואיך במהלך השנים הם למדו לקחת איתם את הבטטות לחוף ולהרטיב אותם במים של הים כדי לרכך אותם וגם כי המלח טעים עם הבטטות והם הופתעו ונהנו לשמוע על זה.
המסקנה שלנו הייתה שאנחנו באמת כמו בעלי החיים, הרבה דברים שאנחנו עושים מאוד דומים להם. לכן שאלתי אותם אם יש בעלי חיים מסוכנים מה קורה אצל בני אדם? קיימים בני אדם מסוכנים? זה היה כבר לקראת סוף המפגש וביקשתי מהם לחשוב במהלך השבוע הקרוב על אנשים מסוכנים שהם ראו בחדשות, שמעו בלימודים מההיסטוריה, אולי מהחיים האישיים שלהם, אולי שיחשבו גם קצת על עצמם אם הם מסוכנים למישהו אחר.

נחשוב למפגש הבא:

  • מי מסוכן לנו?
  • מה מסוכן לנו?
  • איזו חיה אני במצבי מסוכנות?

קלפי שאלות:

  • איזה שאלות אני שואל במצבים האלה?

לכל המזמינים והממתינים, ערכת שחור ולבן חדשה ומהודרת כבר בבית הדפוס וההתרגשות בשיאה!
בחיוך גדול מעיין טל ודגנית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *