עבודה מעשית- אלו"ט ראשון לציון

מרכז תעסוקה עם אוכלוסייה על רצף האוטיזם.
מטפלת וכותבת הדוח: שלומית עציון. סטודנטית שבחרה לעשות השנה את ההתנסות באוכלוסייה על רצף האוטיזם. שלומית מביאה יצירתיות רבה בהתערבויות הטיפוליות ובחרתי לשתף באחת מהן.
המטרה:להכיר את הגוף ולחוות אותו
הדרכה וליווי:דגנית יערי

מתוך המרחב הטיפולי:
היום הגעתי למרכז ללא הכלבה בגלל מזג האוויר ועדיין הרגשתי שהיא נוכחת שם לאורך כל היום.
רובם שאלו איפה היא והביעו אכזבה שלא הגיעה. אפילו א, שלא הגיע למרכז ברציפות זמן רב חיכה בבוקר שנגיע, והסתבר שעשה הסכם עם אזמרה שמגיע כל בוקר ודואג לחיות בזכות בעלי החיים שגילת ואני מייצגות.שמחתי מאד 🙂 ושיבחתי אותו מאד.. הייתי גאה בו והבטחתי ששבוע הבא אם מזג האוויר יאפשר, נצא לתוכנית אילוף ביחד עם הכלבה.
אפילו ש שפוחד ממנה מאד, שאל באכזבה למה היא לא הגיעה…
הראיתי להם, שבמקומה הבאתי קופסה עם כמה חלזונות בגדלים שונים ושהיום נעבוד איתם.
עם ש' התחלנו עם השרקנים, כרגיל, סבב ניקוי ובוקר טוב, עם ליטופים לפי הסדר בידיים שלי.
אח"כ הנחתי את החלזונות על שקף והתבוננו ביחד , נגענו וראינו איך הם מטפסים זה על זה.. הגדול ביותר סחב את כולם על גבו..ודיברנו על החיות שסוחבות את הבית על הגב כמו הצב..ושגיא עשה את ההקבלה ודיבר עלינו, שלעולם לא נוכל להסתובב עם הבית על הגב….חבל!! הוא אוהב את הבית שלו.
הפכנו את השקף וראינו שהחלזונות נדבקים ולא נופלים והצענו להם מלפפון והם אכלו.
לבסוף ש' קיבל דף צביעה עם ציור חילזון ובסבלנות רבה צבע אותו וביקש אם אוכל לצבוע איתו ביחד…"עבודת צוות" הוא קרא לזה…ושמחתי. עבדנו ביחד ודיברנו. אח"כ תלינו את העבודה לקישוט…ונפרדנו.
ק' לא רצה להוציא את השרקנים במפגש, אמר שכבר ליטף אותם בהפסקה. ניגשנו להוציא את החלזונות ודיברנו עליהם תוך צפייה כשהם על השקף, האכלנו, הפכנו ונגענו…הוא מאד התעניין במחושים…ניסינו לעשות תחרות ביניהם- מי מגיע ראשון למלפפון…וכל אחד פנה לכיוון אחר.
ידעתי שק' ישמח מאד לצבוע את דף הציור עם החילזון אך הוא כ"כ מדויק ואיטי שלא יסיים במפגש אחד, ואכן כך היה- הוא עבד לבד ובאיטיות וקבענו שיסיים במפגש הבא ומדי פעם הניח את הצבע ואמר- עכשיו נדבר…והתחיל לספר על חוג הטניס שולחן שהיה אתמול…בהתלהבות. סיפר על מסיבת סוף השנה אצל אחותו בשבוע שעבר…מה בדיוק היה. סיפר על רוסיה ועל אח שנהרג שם בתאונת דרכים. הייתי מאד מופתעת- אזמרה אמרה שהוא בן יחיד ומסתבר שיש לו אחים ואחיות והוא בקשר מאד טוב איתם. הוא שואל המון מילים שחסרות לו בעברית…מנסה להסביר לי בחצי רוסית ואז משתדלים להגיע למילה הרצויה…יש איתו קשר מצוין ואני מרגישה שהוא מרגיש מאד נוח להביע גם התנגדויות…שלא אופייניות לו…וזה מוכיח בעיניי קשר סומך.
בקבוצה היו היום רק ר' וק'…בתפקוד די נמוך. הם אהבו מאד את החלזונות וכל המגע וההתעסקות איתם. ק' אהבה לשיר "ברלה ברלה"…ונהנו אח"כ לצבוע את ציור החלזונות ולתלות לקישוט בחדר.
שיחקנו ביחד דומינו חיות כשצריך ממש להסביר ולעזור בכל שלב במשחק…אבל הם עשו זאת ביחד ומחאו כפיים בכל פעם שלמישהו הייתה קובייה מתאימה…היה נחמד מאד.
למרות מזג האוויר, המרכז היה כמעט בתפוסה מלאה, הייתה אווירת חורף כייפית, והחברים היו במצב רוח טוב.
שיהיה סופ"ש חמים ונעים 🙂
ביי שלומית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *