להיות שייך – קלף האווזים

האם תהית פעם מדוע האווזים נודדים במבנה V?… אנשים שחולקים כיוון משותף ותחושת קהילה יכולים ללכת לעבר יעדם מהר יותר ובקלות רבה יותר מאלו המנסים ללכת לבד.כמו אווזים… כאשר האווז הנמצא בראש המבנה מתעייף הוא עובר לתוך המבנה ואווז אחר עובר לראש המבנה. אם אנשים היו משתמשים בהיגיון לפחות כמו האווזים הם היו מגיעים למסקנה שבסופו של דבר ההצלחה שלהם תלויה בעבודתם כצוות…

תעופת אווזי הבר

האם תהית פעם מדוע האווזים נודדים במבנה V?
כמו לרוב צורות ההתנהגות של בעלי החיים, הייתה סיבה טובה לכלול את זו באינסטינקטים שלהם.
שכל אחת מהציפורים מנפנפת בכנפיה זה גורם להתרוממות הציפור שמאחוריה. בצורת V כל המבנה מוסיף לטווח  ה תע ופה שלו לפחות 71% יותר ממה שכל אחת מהציפורים יכלה לעוף לבד.בכל פעם שאווז יוצא מהמבנה הוא מרגיש לפתע את המשיכה וההתנגדות לניסיון לעוף לבד…וחוזר מהר למבנה.
אנשים שחולקים כיוון משותף ותחושת קהילה יכולים ללכת לעבר יעדם מהר יותר ובקלות רבה יותר מאלו המנסים ללכת לבד.כמו אווזים… כאשר האווז הנמצא בראש המבנה מתעייף הוא עובר לתוך המבנה ואווז אחר עובר לראש המבנה. 
אם אנשים היו משתמשים בהיגיון לפחות כמו האווזים הם היו מגיעים למסקנה שבסופו של דבר ההצלחה שלהם תלויה בעבודתם כצוות, כשהם לוקחים תורות בעשיית המשימות הקשות וחולקים את המנהיגות. 
אווזים הנמצאים בסוף המבנה צווחים וקוראים בקול כדי לעודד את אלו בחזית להגביר את מהירותם. חשוב לקדם את  "קריאות העידוד מאחור". אחרת זה רק… צווחות.
האווזים נשארים עם חבר הלהקה שאינו בריא עד אשר הוא מסוגל לעוף שוב או עד שהוא מת.כאשר אווז נעשה חולה או נפצע שני אווזים אחרים עוזבים את המבנה ומלווים אותו למטה כדי לעזור לו ולספק לו הגנה. לאחר מכן הם מנסים להתלוות ללהקה אחרת שעוברת בדרכם או מנסים להדביק את הלהקה שלהם.
כדאי ללמוד מיצירתו המופלאה של האל; רק לעצור לזמן ארוך מספיק כדי להתבונן ולתת לאל לגלות לך את נפלאותיו. אתה לא חייב להיות מדען…

קלף האווזים
האווזים
  1.  נזמין את המטופלים לשיח על משמעותה וכוחה של קבוצה.
  2.  נברר את המושגים: להקה ועדר ועל משמעות השייכות.

חרקים חברתיים – בעיקר נמלים, טרמיטים וסוגים מסוימים של דבורים- שמושבותיהם מונות רבבות פרטים וארגונן משוכלל ביותר, מקיימים חלוקת עבודה מפורטת ומדרג ברור. להקות גדולות מצויות גם אצל הרבה עופות ודגים, ומקובלת הסברה שתכליתן העיקרית היא הגנה. לדוגמא, כאשר להקת אימפלות באה לשתות מבור מים, מקום מסוכן תמיד, אחד מחבריה עומד על המשמר: אין הוא מרכין את ראשו לשתות, אלא זוקף אותו כדי לצפות בסביבה. כעבור זמן מה מחליף אותו פרט אחר מהלהקה, ורק אז הוא מתפנה לשתות. בדיקה פרטנית הראתה כי חלוקת הזמן בין תצפית לבין שתייה, מתקיימת באופן שממזער עד כמה שאפשר את שהיית הלהקה בקרבת בור המים. בנוסף,  רבים מבעלי החיים לומדים תוך חיקוי, אשר בלהקה נותן אפשרות רחבה יותר ללמידה מפרטים נוספים החיים בה. היכולת ללמוד מאפשרת לבעל החיים להתאים את עצמו למצבים חדשים שהוא נתקל בהם במהלך חייו. חיקוי הוא דרך למידה חשובה להישרדות, שכן בדרך זו חסרי הניסיון לומדים מבעלי הניסיון. בעלי חיים צעירים נוטים לחקות את הבוגרים, ואילו הבוגרים מאבדים במידה רבה את כושר החיקוי שלהם.  יתרון נוסף הוא עזרה הדדית ותחלופה בתפקידים, לדוגמא: אווזי הבר.

"שְׁאַל-נָא

בְהֵמוֹת וְתרֶךָּ (יסבירו לך); וְעוֹף הַשָּׁמַיִם, וְיַגֶּד-לָךְ. אוֹ שִׂיחַ
לָאָרֶץ וְתֹרֶךָּ; וִיסַפְּרוּ לְךָ,
דְּגֵי הַיָּם. מִי, לֹא-יָדַע
בְּכָל-אֵלֶּה: כִּי יַד השם עָשְׂתָה
זֹּאת."
איוב' פרק יב, פסוקים ז-ט.

  • מה הן הלהקות שלנו בחיי היומיום? מי נמצא בכל אחת מהלהקות שלנו?
  • מה ההרגשה בכל אחת מהלהקות?
  • מה משמעותה של כל להקה עבורי?
  • מה התפקיד שלי בכל להקה? 
  • מי אני בלהקה? 

בחירת קלף חיה המשקפת את ההרגשה ואת המקום שלי בלהקות השונות במעגלים השונים בחיי.

שיתוף 

קלפי מצבים גלויים: 

  1. בחר את המצבים בהם אני נמצא בכל אחת מהלהקות.
  2. שיתוף מרחבי הנוחות והאי נוחות במעגלים השונים.

תודה לסטודנטית גילת משנה שעושה את הפרקטיקום בכלא. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *