ביחד ולחוד

משימה: מיון צילומי החיות ליחיד ורבים. אפשרות א: עבודה עם 80 קלפי בעלי החיים. אפשרות ב: להכין מראש, רק את התמונות המייצגות את המצבים של ביחד ולחוד. אפשרות ג: לזמן באופן מכוון שני קלפי חיות, המביאים את הביחד ולבד. לדוגמא: קלף הנמלה וקלף מרבץ כלבי הים. כל אחד ימקם את עצמו ויתאר איך הוא מרגיש בכל מצב. איך היה רוצה להרגיש? השיח על הפער בין המקום בו אני רוצה להיות לבין המקום בו אני נמצא? מה יש בגשר הפער? תחושות, רגשות, התנהלות..

ביחד

מתי ובאילו מצבים מרגיש ביחד ?מה מרגיש להיות ביחד?איזו התנהגות באה לידי ביטוי בתחושת הביחד? הרווח וההפסד של הביחד? כשאני ביחד, אני מרגיש לבד? כשאני לבד אני מרגיש ביחד?מה קורה לי בכל מצב?אילו רגשות אני פוגש בכל מצב? משמעות וכוח הביחד.

לבד

מתי אני לבד? מה קורה להתנהגות בתחושת הלבד ? מה מרגיש להיות לבד? איפה בגוף זה מרגיש הלבד?מי נמצא שם? מי נכון שיהיה? מי אני רוצה לידי ואיתי ולא נמצא? תחושת לבד- מי היה שם והלך? את מי מבקש להחזיר?

קלף מרבץ כלבי הים
מרבץ כלבי הים

השתייכות ללהקה / קבוצה המקום בתוך הלהקה : תחושת ההשתייכות עם המשמעויות הרחבות של להיות חלק מלהקה. מי הלהקה שלי ? תחושות ורגשות בלהקה האם יש לי עוד להקות ? באיזו להקה יש לי תחושת בטחון? מה מאפשר להרגיש כך ? הנמלה מופיעה בקלף לבד: האם היא חיה כך? האם ייתכן והיא חיה בחברה אך מקבלת ולוקחת את המרחב שלה? את הפרטיות שלה? היכולת של הקבוצה לתת לה את הצורך הזה של המרחב האישי? איך בא לידי ביטוי המרחב האישי?

מתאים לעבודה עם ילדים ומתבגרים על מנת להפנים,לעבד ולחזק את התכנים שהועלו בשיח שזימנו הקלפים,אפשר ומומלץ לשלב אמצעים אומנותיים:ציור,עבודה עם פחם,פלסטלינה וצבעי ידיים התבוננות על המושגים: לבד וביחד כחלק מקבוצה בהקשר של קשרים וכישורים חברתיים במעגלי החיים השונים וקשרים במעגלים משפחתיים בנוסף לשיח, ניתן לפסל ,לצייר וליצור את הדמויות הנוכחות הדמויות החסרות, ליצור קולאז' מחומרים שונים המתארים את מגוון רגשות ומצבי הלבד והביחד

סוף שבוע נעים מדגנית וליאת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *